Дидактичні матеріали



Ребуси



Вікторина 1. «Елементи матеріалознавства»
1.    Яку рослину називають «дитиною сонця»?
2.    У чому різниця двох визначень «бавовна» і «бавовник»?
3.    Які тканини продавав російський купець Панас Нікітін із Твері, здійснюючи «Ходіння за три моря», коли «відкривав» для Росії Індію?
4.    Що одержують із бавовняного й лляного волокон?
5.    Як називається тканина, отримана на ткацькому верстаті, що має непривабливий вигляд: тверда, жорсткувата, з грязно-жовтим відтінком, із дрібними вузликами?
6.    Які рослини є коштовною сировиною не тільки для текстильної, але й для харчової промисловості?
7.    З чого виготовляють бавовняні тканини?
8.    На які види поділяються волокна, для виготовлення пряжі?
9.    В 1681р. мандрівник Стрейс Я. Я. у книзі «Три подорожі» розповідає про свою поїздку на Волгу: «…на західному березі Волги є велика суха пустеля, називається «степ». У цьому степу перебуває дивного роду плід, який називають «баранець» (що означає ягня). Його шкіра покрита пухом дуже білим і ніжним, як шовк. Він росте на низькому стеблі, біля двох з половиною футів висотою, іноді й вище. Голова його звисає долілиць так, начебто він пасеться й щипає траву. Коли трава в’яне, він гине…» Про який плід мова йде?
10.Нитка штучного, натурального й мінерального походження?
  
Вікторина 2. «Чи вірите ви, що…»
1.    Перший проект швейної машини запропонував Леонардо да Вінчі?
2.    Перші швейні машини за формою нагадували пістолет?
3.    Існують машини не тільки з ручним приводом, але й з ручним
гальмом?
4.    Попівська швейна машина називається так тому, що на ній шили тільки попи?
5.    Перший завод  у Росії, який випускав швейні машини був заснований у місті Подольску фірмою «Зінгер»?
6.    Один винахідник зміг сконструювати дерев’яну швейну машину?
7.    Одна з основних деталей швейної машини має назву деталі одягу?
8.    У перших моделях швейної машини використовувалися голки кактуса, які спеціально привозили з Африки?
9.    Чи існують машини, які шиють без ниток?
10. Човникова будова швейної машини була винайдена Уолтером Хантом?
11. Є машини, керовані не однією, а двома ножними педалями?
12. Існують навіть «мовні» швейні машини, що попереджають домогосподарку у випадку її  неправильних дій при керуванні машиною?
13. Еліос Хід створив швейну машину, що замінює працю п’яти швачок?
14. За допомогою швейних машин можна пришивати навіть ґудзики й гачки?
15. Англієць Вільям Лі винайшов швейну машину, спостерігаючи за рухом в’язальних спиць у руках жінки?
  
Вікторина 3. «Елементи матеріалознавства»
1. Щільне важке подвійне сукно з вовняної пряжі, або з бавовняних ниток.
2. Дуже рідка наскрізна тканина з бавовняної або лляної пряжі.
3. Щільна бавовняна тканина, частіше гладкофарбована, рідше набивна або з текстильним орнаментом у вигляді смуг.
4. Дуже тонка бавовняна тканина полотняного переплетення.
5. Синтетична тканина, у певній пропорції змішана з вовною.
6. Один з видів  тонкоїбавовняної тканини.
7. Тканина із синтетичного волокна, схожа на шовк, але багато в чому переважаюча його.
8. Двостороння одноколірна або візерункова тканина полотняного переплетення.
9. Підкладкова бавовняна тканина з діагональним переплетенням ниток.
10.Бавовняна тканина полотняного переплетення з вибіленої пряжі.
11.Бавовняна тканина полотняного переплетення з наступним валянням і обробкою.
12.Шовкова, а пізніше й бавовняна тканина з дуже щільно скручених ниток і основи полотняного переплетення.
13.Тонка, пружна, міцна тканина.
14.Міцне волокно тваринного походження.

Вікторина 4. «Елементи матеріалознавства»
1. Рідка, наскрізна тканина з бавовняної або лляної пряжі
застосовується як підкладка, наприклад, у манжети.
2. Легка, тонка, прозора бавовняна тканина. З неї шиють плаття, переважно для дівчат, а також фіранки.
3. Широко розповсюджена бавовняна тканина. З неї шиють дитячу білизну, підковдри  й наволочки.
4. Гарна тканина, виготовлена із лляної крученої пряжі, використовується  на костюми й плаття.
5. Шовкова, напівшовкова, бавовняна із дрібним поперечним рубчиком тканина. З неї шиють плаття, блузки, чоловічі сорочки.
6. Синтетичне волокно, у певній пропорції змішане з вовною. Одяг, який шиють з цієї тканини, міцний, елегантний, довго зберігає свою форму.
7. Синтетична тканина, зовні схожа із шовком, але багато в чому переважаюча його, міцна, еластична, морозостійка, не боїться вологи, стійка до стирання, добре фарбується.


Вікторина 5. «Мода і стиль»
1. Назвіть відомих модельєрів України.
2. Коли був відкритий перший будинок моделей у СРСР?
3. У якій країні є фабрика по виготовленню взуття з риб’ячої шкіри?
4. Назвіть шотландського хіміка, що винайшов непромокальну прогумовану тканину: з неї стали шити плащі, які назвали його ім’ям.
5. Назвіть англійського фельдмаршала що прославився не своїми військовими перемогами, а оригінальним покроєм рукава на одязі, що він носив.
6. Як звали французького генерала, що носив штани оригінального фасону?
7. Назвіть англійського графа, що для полювання відрізав поли свого сюртука – так народився одяг, що стали носити чоловіки, а потім і жінки.
8. Де й коли була винайдена «блискавка», що спочатку використовували у взутті?


Вікторина 6. «Перевір себе»
1. Яке походження слова «кулінарія»?
2. Назвіть кращих пекарів стародавності.
3. Назвіть період появи сухарів.
4. Коли пряники стали відомі людині?
5. Хто вперше почав пекти млинці?
6. Назвіть ім’я автора подвійного бутерброда.
7. Назвіть ім’я кухаря, що працював у Москві в другій половині ХІХ ст. і прославився фірмовим салатом.
8. Звідки відбулося м’ясне блюдо «бефстроганов»?
9. Назва маленьких закусочних бутербродів прямокутної форми.
10.Батьківщина макаронів.
11.У якій країні стали вперше готовити «омлет»?
12.Як виникла назва бобів?


Вікторина 7. «Дай назву»
1. Ця однорічна рослина родини бобових. Із часів кам’яного віку вона ввійшла в культуру, а її родоначальники виростали в районі Середземномор’я, в Індії й Тибеті. В Україні відома з незабутніх часів. Серед інших овочів українці віддавали перевагу простим блюдам з цієї культури.
2. Вона, як культурна рослина, сформувалася у високогірних вологих районах східної частини Азіатського материка (Індія, Гімалаї) приблизно 2,5 тис. років тому. У першому сторіччі вона з’явилась  на півдні України, а широко поширилась тільки в XV ст. Використовується для виготовлення борошняних виробів і готування каші.
3. Одна з основних культур. У різних країн стає овочем першої необхідності. Її назва пішла від латинського «капуциум», що в перекладі на українську мову означає «голова». Вона стала основою багатьох національних блюд. Її споживають свіжою, вареною, тушкованою, квашеною, маринованою й навіть сушеною.
4. Це однолітня рослина. Її бульби утворюються на кінці підземного стебла. Була завезена в Європу іспанськими море- плавцями з Південної Америки наприкінці XVІІ ст. Коли її визнали в Україні, в українській кухні відбувся переворот. З «незваної гості» вона перетворилася в повноправну хазяйку на нашому столі. Її охоче їдять у вареному, смаженому, печеному вигляді.
5. Вона – найдавніша культурна рослина. Батьківщина її – Центральна й Південна Америка. У доколумбову епоху вона була головною продовольчою культурою аборигенів. Перші зразки її потрапили в Європу наприкінці XVст., потім вона швидко поширилась в районах, сприятливих для її оброблення. В Україні стала відома в XVІІ ст. У цей час ця висококультурна рослина, нездатна до виростання без допомоги людини. Широко використовується як сировина для одержання макаронних виробів і інших харчових продуктів.
6. Рід трав’янистих дворічних рослин сімейства зонтичних. У їжу вживають потовщений стрижневий корінь. Вона була відома ще в античні часи стародавнім грекам і римлянам. У Європі одержала поширення з XІV ст. і стала однією з найцінніших овочевих культур. Дуже корисна при всіляких захворюваннях: білокрів’ї, бронхітах і ін.
7. Він відноситься до числа древніх культур. В окремі часи зустрічався як замінник пшениці і ячменя. У міру їхнього просування до півночі й у гори він, будучи витривалим, витісняв їх і таким шляхом входив у культуру. Використовується для одержання макаронних виробів і круп.
8. Вона відноситься до найбільш древніх культур земної кулі. Її обробляли на території сучасного Іраку, висівали в Єгипті, а пізніше в Китаї. Потім вона одержала поширення в Африці і Європі. На території нашої країни вона була відома в епоху кам’яного віку. На борошно-комбінатах її перетворюють у борошно, з якого виготовляють хлібобулочні й кондитерські вироби в багатому асортименті.
9. Овочева коренеплідна дворічна рослина сімейства хрестоцвіті. У перший рік життя утворить розетки листків і коренеплід, на другий рік – у рослини розвивається цвітоносне стебло. Її по праву називають прародителькою овочевих культур, оброблюваних на Русі. До ХІХ ст. вона відігравала на Русі таку ж роль, як тепер картопля.
10. Батьківщина цієї зернової культури – тропічний і субтропічний пояс Південно-Східної Азії. У Китаї, Індії, Японії й інших країнах він відомий більше 4-5 тис. років. У Європі він вирощується з XV ст., більшість у країнах Середземномор’я (Іспанія, Італія, Франція). Його використовують для виробництва борошняних виробів і виробництва каші.
11. Перші згадування про нього зустрічаються в римлян. В ІІІ і IV ст. слов’янські племена висівали його в південних районах. У Сибір ця культура проникнула в XVII ст. з російськими переселенцями. Після помолу вона йде на виготовлення темного хліба.
12. Дворічна рослина сімейства мар’євих. У перший рік рослина утворює розетку листків і коренеплід, на другий рік висаджений коренеплід викидає стрілку, що зацвітає й дає насіння. Вона почала свій шлях у Русі з Київського князівства. Цей овоч використовується для виробництва цукру.
13. Однолітня рослина, найдавніший екзотичний овоч. Вона прийшла в Європу з Мексики, про неї знали древні єгиптяни. Вона піддається тушкуванню.
14.  Ця зернова культура була відома ще в кам’яному віці. З доісторичних часів її вирощували в Греції, Італії, Китаї, у цей час – у всіх частинах світу. Після помолу йде на виробництво макаронних виробів і круп.


Вікторина 8. «Що ми їмо»
1.Назва солодкого десерту – давньоруський термін, що означає варені ласощі. Це зварені в сиропі ягоди, фрукти, горіхи, овочі й навіть квіти. У міжнародній кулінарії цей термін означає російські національні види кандирування (варити в цукрі).
2.Ці популярні ласощі готували з фініків, вишень із медом, цукром або патокою, із гвоздикою, кардамоном, корицею, імбиром і іншими пряностями.
3.Цей салат, обов’язковою умовою якого є наявність у ньому буряка, одержав свою назву від соусу, яким його заправляють. Для соусу змішують рослинне масло, оцет, цукор, сіль і спеції. Для салату змішують буряк і відварені овочі (за смаком), додають за вибором: м’ясопродукти, рибу, гриби, жовтки (варені).
4.Відомий російський фельдмаршал любив смачно поїсти і створив свій рецепт салату: «Взяти відварену телятину, оселедець, вимочений у молоці, яловиче горло, яблука, варену моркву, буряк, мариновані огірки, ікру, гриби. Усе перемішати, посолити, поперчити, полити соусом, прикрасити яйцем, зеленим салатом, редисом, лимоном». Хто придумав цей салат?
5.Індіанці вміли пекти їх великими й плоскими з маїсу. Іспанці привезли їхній рецепт у Європу в XVI ст.
6. Родом він з Індії, де ще за 3000 років до н. е. його вживали в їжу. Його зображення зустрічаються на жертовниках древніх єгиптян, а древні римляни вирощували його в спеціальних рудниках круглий рік. Набагато раніше інших овочів він прижився в Європі. Зараз його можна зустріти у всіх країнах.
7. Російське національне блюдо. Холодний суп, у який кришаться овочі, цибуля, часник, яйце. Можна додати зелень і м’ясопродукти. Як рідка основа використовують квас або молоко, розмішане зі сметаною. Його можна приготувати на грибному відварі.
8. Це блюдо вперше з’явилося у Франції, а потім поширилося по усьому світі. Здавна французи навчилися по-особливому готувати це блюдо. Зверху воно повинне бути підрум’яненим, а усередині світлим і повітряним. Для цього потрібна вправність. Вдається це далеко не кожному, а тільки тому, хто вміє справлятися із сковорідкою. У Франції кухарем стають тільки тоді, коли навчаться готувати це блюдо.
9. Салат одержав свою назву на честь героя Вітчизняної війни 1812 року. Потрібно змішати селеру, м'ясо курчати, макарони, гриби, свіжі помідори, яйця, майонез, петрушку. Як він називається?
10. Дане блюдо не є винаходом італійців. Однак назва його взята з італійського, воно означає щось роздрібнене, те, що п’ють. П’ятсот років тому один з римських кухарів розповідав про готування блюда, якому він дав знайому нам сьогодні назву: «У горщик кладу окорок, два фунти яловичого м’яса, один фут телятини, молодого голуба. Після того як вода закипить, я додаю спеції, зелень і овочі. Мій пан міг їсти це блюдо шість тижнів підряд». Сьогодні дане блюдо в горщику є улюбленим блюдом італійців.
11. У цього овочу дві назви. Яка з них правильна? У наукових книгах його називають одним словом. Цю назву він одержав у себе на батьківщині, у країні інків – Перу. Іншу назву він одержав у себе в Італії. У Європу його привезли іспанці з Америки. Перші овочі були жовтими, на сонці світилися золотом. Їх вирощували на садових клумбах для краси. Ніхто не зважувався спробувати «золоте яблуко» на смак. Самими сміливими виявилися португальці. Спробували – і сподобалось. З того часу й почалося переселення даного овочу із саду на город, а потім з городу в поле. Спершу в Португалії, потім і в інших європейських країнах і Росії.
12. Греки вважали його їжею бідняків, тому в храм Афродіти не пускали людей, що покуштували його, через запах. Піфагор, навпаки називав його царем серед приправ.